Ghee - klarowane masło Drukuj Email
Ajurweda obok mleka uznaje ghee (Czytaj: gii) za najlepszy produkt we “wszechświecie”. Ghee to nic innego jak oczyszczone masło. Jednak w przeciwieństwie do zwykłego masła dużo lepiej się na nim smaży, nie jełczeje, poddane wysokiej temperaturze, nie staje się toksyczne, ponieważ nie zawiera białka. W Ajurwedzie, ghee używane jest jako lek, bądź jego składnik. Na jego bazie sporządzane są wszelkiego rodzaju maści, kremy na oparzenia, egzemy etc. Spożywane na co dzień, korzystnie wpływa na serce, system nerwowy, pamięć i koncentracje. W Polsce nie jest jednak powszechnie znane. Aby to zmienić postanowiłam podzielić się z Wami przepisem na jego przyrządzenie.

Przygotowanie ghe

Aby prawidłowo przygotować dobre ghee potrzebujemy:

1. Masło wysokiej jakości, bez domieszki oleju i innych substancji. Najlepsze jest tzw. wiejskie masło, które czasami można jeszcze dostać na straganach (uwaga na podróbki z olejem roślinnym). Jeżeli takiego nie mamy, możemy użyć kupionego w sklepie (82 procentowego, bez domieszek oleju).
2. Jest to bardzo ważne - bezwzględnie potrzebny jest nam garnek o grubym dnie. Dobrze gdy jest on ze nierdzewnej stali.
3. Używajmy jak najmniejszego ognia.

Cztery kostki masła (1kg) rozpuszczamy w suchym garnku, z grubym dnem i podgrzewamy na wolnym ogniu. Stopione masło nie powinno się intensywnie gotować lecz tylko lekko wrzeć. Co jakiś czas stalową łopatką skrobiemy dno garnka. Osad który tam opada nie powinien się przypalić. Masło należy podgrzewać co najmniej godzinę, aż do uzyskania klarownego ghee o jasnozłocistym zabarwieniu. Po upływie tego czasu możemy poczekać, aż lekko ostygnie. Na końcu zlewamy ghee do naczyń żaroodpornych pozostawiając osad lub jeśli jest on zbyt drobny przefiltrowujemy przez ośmiowarstwową gazę lub płótno. Dobrze przygotowane ghee po ostygnięciu powinno mieć konsystencję stałą i piękną żółtą barwę.

Opracowała: Anandini devi dasi
Korekta redakcyjna: Kanhaiya Lal dasa