Panir - ser orientalny Drukuj Email
Panir jest najbardziej popularnym rodzajem sera białego sporządzonego ze świeżego mleka. W kuchni krajów azjatyckich, takich jak Indie, Pakistan, Bangladesz, Turcja, używany jest do sporządzania wszelkiego rodzaju potraw, zup i przekąsek. Najczęściej podawany z różnymi warzywami. Na zdjęciu jako samodzielne danie, obsmażany w przyprawach na ghee (przyp. red. klarowanym maśle; Czytaj: gii).

Przygotowanie paniru

Do wykonania paniru potrzebne nam będzie:

• mleko, co najmniej 3 litry (w żadnym wypadku nie może to być mleko UHT, najlepszym mlekiem jest świeże krowie mleko 6%, do wykonania paniru nadaje się również sklepowe mleko: "Nadbużańskie" o najwyższej zawartości tłuszczu)
• sok z cytryny (na 3 litry mleka potrzeba 2 średnie cytryny), lub małe opakowanie kwasku cytrynowego,
• sito/gaza.

Zagotowane mleko zdejmujemy z ognia. Wlewamy sok z cytryny, mieszając do czasu, aż ser oddzieli się od serwatki. Następnie przelewamy wszystko na sito, na którym umieszczamy gazę i zostawiamy ser na około 20 minut. W zależności od tego, na co chcemy przeznaczyć panir, możemy, poprzez dociśniecie go ciężkim przedmiotem, zrobić go mniej lub bardziej twardym.

Jeżeli chcemy podsmażać go na ghee, ser powinien być bardzo dobrze odsączony. Jeśli zaś chcemy użyć go, do kanapek, możemy pozostawić go bardziej "mokrym". Dobrze zrobiony panir nie powinien podczas smażenia topić się, jak to jest w przypadku kupnych białych serów (sporządzanych ze zsiadłego mleka).

Opracowała: Anandini devi dasi
Korekta redakcyjna: Kanhaiya Lal dasa