Mleko Drukuj Email
Ayurweda określa mleko jako jeden z najbardziej energetyczny produkt w całym wszechświecie – który w 99% oddziaływuje na nas głównie na poziomie subtelnym (na umysł). Tą szczególną właściwość mleka, wykorzystują w Indiach bramini, którzy żywią się tylko i wyłącznie mlekiem. Traktują to jako rodzaj ascezy, która pomaga im wznieść się na platformę dobroci (przyp. red. do sattva guny). Według ajurwedy picie mleka pomaga kontrolować zmysły i umysł, ułatwia osiągnięcie stanu spokoju, co z kolei sprzyja medytacji. Aby tak było, trzeba jednak nauczyć się używać mleka w sposób prawidłowy.

Więcej…
 
Panir - ser orientalny Drukuj Email
Panir jest najbardziej popularnym rodzajem sera białego sporządzonego ze świeżego mleka. W kuchni krajów azjatyckich, takich jak Indie, Pakistan, Bangladesz, Turcja, używany jest do sporządzania wszelkiego rodzaju potraw, zup i przekąsek. Najczęściej podawany z różnymi warzywami. Na zdjęciu jako samodzielne danie, obsmażany w przyprawach na ghee (przyp. red. klarowanym maśle; Czytaj: gii).

Więcej…
 
Ghee - klarowane masło Drukuj Email
Ajurweda obok mleka uznaje ghee (Czytaj: gii) za najlepszy produkt we “wszechświecie”. Ghee to nic innego jak oczyszczone masło. Jednak w przeciwieństwie do zwykłego masła dużo lepiej się na nim smaży, nie jełczeje, poddane wysokiej temperaturze, nie staje się toksyczne, ponieważ nie zawiera białka. W Ajurwedzie, ghee używane jest jako lek, bądź jego składnik. Na jego bazie sporządzane są wszelkiego rodzaju maści, kremy na oparzenia, egzemy etc. Spożywane na co dzień, korzystnie wpływa na serce, system nerwowy, pamięć i koncentracje. W Polsce nie jest jednak powszechnie znane. Aby to zmienić postanowiłam podzielić się z Wami przepisem na jego przyrządzenie.

Więcej…
 
Pieśń o Prasadam Drukuj Email
Tutuł: "Prasadarianin w wykonaniu Suchandra dasi"
(prasadarianin - wegetarianin żywiący się prasadam)

Prasadam to wegetariańskie pożywienie, które jest dobrze przygotowane, a następnie ofiarowane Krysznie Najwyższej Osobie Boga z miłością i oddaniem. Najpierw prosimy o pomoc w ofiarowaniu bona fide mistrza duchowego. Następnie ofiarowujemy je Gaur Radha Kryszna. Pozostałości "Prasadam" (prasadam znaczy łaska) są ofiarowywane Śrila Gurudevowi (mistrzowi duchowemu), a następnie wszyscy wielbiciele przyjmują to oczyszczone i transcendentalne prasadam.

Więcej…