Rys historyczny Drukuj Email

W 1885 roku, idąc za przykładem swojego poprzednika Śri Dżiwy Goswamiego, Śrila Bhaktiwinoda Thakur założył towarzystwo o nazwie Viśva-vaishnava-raja-sabha, czyli Światowe Królewskie Zgromadzenie Wisznuitów, którego celem miało być propagowanie misji Śri Czajtanji Mahaprabhu (1487-1534), samego Najwyższego Pana, który miłosiernie zstąpił do tego świata, by celem ludzkiego życia ustanowić czystą służbę oddania (czystą bhakti) dla Najwyższego Pana, najwyższą formą służby wynikającej z naturalnych cech duszy, oraz podarować ludziom metodę osiągnięcia tego celu.

W 1919 roku Śrila Bhaktisiddhanta Saraswati Thakur Prabhupada powrócił do tej misji i idei tej organizacji, która ostatecznie przybrała nazwę Gaudija Math. Pod sprawnym przewodnictwem Śrila Bhaktisiddhanty Saraswatiego Thakura organizacja objęła swoim zasięgiem i nauczaniem całe Indie.

Po odejściu Śrila Bhaktisiddhanty Saraswatiego Thakura Prabhupady z tego świata utworzono komitet mający nadzorować Śri Gaudija Math i jej działalność misyjną. Przez jakiś czas organizacja działała bez przeszkód i kontynuowała misję swojego założyciela.

Jednakże po pewnym czasie osoba stojąca na czele komitetu, będąca jednocześnie przywódcą duchowym, odrzuciła standardy zachowania oraz kodeks etyczny obowiązujący zwolenników Śri Rupy Goswamiego. To odstępstwo wywołało chaos w łonie misji. Wielu dotychczasowych członków odeszło, by założyć własne aśramy, klasztory itp. i tam kontynuować praktykę czystej bhakti.

W takich okolicznościach Śri Winodabihari Brahmaczari (później znany jako Śrila Bhaktipradżnjana Keśawa Maharadża) opuścił Majapur w Bengalu Zachodnim i wraz z niektórymi swoimi braćmi duchowymi przeniósł się do Nawadwip. Tam, w dzielnicy Tegharipada, wynajęli dom i założyli Śri Dewananda Gaudija Math. Stamtąd rozpoczęli propagowanie czystej bhakti.

Po założeniu Śri Dewananda Gaudija Math w Nawadwip Dham Śri Winodabihari Brahmaczari zaczął się zastanawiać nad najlepszym sposobem wypełnienia gorącego pragnienia swojego czcigodnego guru Śrila Bhaktisiddhanty Saraswatiego Thakura. Tym pragnieniem była publikacja i popularyzacja czasopism oraz literatury poświęconej służbie oddania, bez której nie ma mowy o pomyślności świata.

Śri Winodabihari Brahmaczari myślał o wielbicielach, którzy po kryzysie w misji nie mogli się odnaleźć i nie wiedzieli, co robić, ponieważ nie było dla nich miejsca w Czajtanja Math. Dlatego uznał, że jego jedynym obowiązkiem jest zebrać ich ponownie i znów głosić nauki Śrila Prabhupady z równym entuzjazmem co przedtem.

Z tym postanowieniem wynajął dom przy Bospada Lane 32/2 w dzielnicy Bagbazar w Kalkucie i kupił niewielką drukarnię. Niedługo później Śri Trigunanatha Mukhardżi Mahodaja przekazał mu swoje wydawnictwo Gauranga Printing Works. Zachęcony tym wspaniałomyślnym gestem Śri Vinodabihari Brahmaczari rozpoczął pracę nad przygotowaniem do druku pism poświęconych służbie oddania. Niestety, kiedy ukończył pisanie pierwszej publikacja zatytułowanej Śiksza-dasamulam, rękopis zastał skradziony.

To jednak nie zniechęciło go do dalszych wysiłków.

Śri Winodabihari Brahmaczari oraz jego bracia duchowi powołali do życia Śri Gaudija Wedanta Samiti w owym wynajętym domu w Kalkucie w pomyślny dzień Akszaja Trtija w miesiącu Wiszakha (kwiecień) 1940 roku. Pośród obecnych tam braci duchowych byli Śrila Abhajaczarana Bhaktiwedanta Prabhu (później Śri Śrimad Bhaktiwedanta Swami Maharadża, który zyskał światowy rozgłos jako czołowy propagator nauk Śri Czajtanji Mahaprabhu na Zachodzie), Śri Nrisimhananda Brahmaczari oraz Śri Sadżjansewaka Brahmaczari (dziś znany jako Śri Śrimad Bhaktiwedanta Wamana Maharadża, obecny przywódca duchowy i prezydent Śri Gaudija Wedanta Samiti).

Organizację nazwano Śri Gaudija Wedanta Samiti i zgodnie ze swoją nazwą miała propagować ideę czystej bhakti na całym świecie dla dobra całej ludzkości.

Śrila Bhakti Pradżjana Keśawa Maharadża (wcześniej Śri Winodabihari Brahmaczari) odszedł z tego świata w 1968 roku. Przed śmiercią zdołał zaszczepić swoje nauki w sercach niezliczonych dusz i obdarzyć je swoim błogosławieństwem. Jego misję kontynuują z powodzeniem członkowie Śri Gaudija Wedanta Samiti w Indiach i w ośrodkach na całym świecie, działające pod przewodnictwem czołowych uczniów: Śrila Bhaktiwedanty Wamany Goswamiego Maharadża oraz Śrila Bhaktiwedanty Narajana Goswamiego Maharadża.

Śrila Bhaktiwedanta Narajana Goswami maharadża jest najważniejszym obecnie duchowym przywódcą misji Śri Czajtanji Mahaprabhu oraz jego towarzyszy we współczesnym świecie. Od 1996 roku okrąża kulę ziemską w trakcie dwóch corocznych objazdów po rozmaitych ośrodkach rozrzuconych po całym świecie. Na tę stronę internetową składają się setki jego wykładów, tłumaczenie ważniejszych dzieł poprzednich aczarjów oraz komentarze na tematy związane z czystą bhakti.