Nowa książka po Polsku: "Harianama Mahamantra" Drukuj Email
 Zapraszamy do ściągnięcia nowej książki w języku polskim, pt: "Harinama Mahamantra".
 
Dżajwa Dharma rozdział pierwszy Drukuj Email
Śrila Saccidananda Bhaktivinoda Thakura
W tłumaczenie z języka bengali na hindi i na angielski w wykonaniu Tridandiswamiego Śri Śrimad Bhaktiwedanty Narajana Goswamiego Maharadża

Rozdział 1
Wieczna i tymczasowa dharma dżiwy.

W tym świecie najznakomitszym miejscem jest wyspa Dżambudwipa. Na Dżambudwipie wyjątkową jest kraina Bharata-warsza, a w krainie Bharata-warszy najwznioślejszym miejscem jest Gauda-bhumi. W Gauda-bhumi najbardziej znamienity jest region dziewięciu wysp Śri Nawadwipa-mandala, a w obszarze Śri Nawadwipa-mandali, na wschodnim brzegu rzeki Bhagirathi, znajduje się usytuowana na wieczność, przepiękna osada Śri Godruma.

W pradawnych czasach, wiele osób oddanych praktyce bhadźanu zamieszkiwało różne miejsca Śri Godrumy. To właśnie tu Śri Surabhi, boska krowa ówcześnie wielbiła Najwyższego Pana Bhagawana, Śri Gauraczandrę w swoim własnym kuńdża, w zagajniku osłoniętym od słońca pachnącymi i kwitnącymi pnączami. Niedaleko od tego kuńdża, znajduje się Pradjumna-kuńdża. Tutaj właśnie Śri Premadasa Paramahamsa Babadżi, uczeń śiksza Brahmaczarina Pradjumny, najlepszego spośród towarzyszy Śri Gauraczandry, zamieszkiwał obecnie w kutira (chatce) osłoniętej winoroślami i gęstym listowiem oraz spędzał swój czas będąc nieustannie pogrążonym w boskim zachwycie bhadźanem.

Śri Premadasa Babadżi był wybitnym uczonym, doskonale znającym wszystkie konkluzje śastr. Z pełnym przekonaniem przyjął on schronienie lasu Śri Godrumy wiedząc, że w swojej istocie, jest on nie różny od Śri Nandagrama. Babadżi Maharadża regularnie, każdego dnia intonował dwieście tysięcy świętych imion oraz ofiarowywał setki pokłonów Wisznuitom. Utrzymywał się poprzez przyjmowanie jałmużny od pasterzy krów. Kiedykolwiek znalazł on wolną chwilę od tych zajęć, nie wykorzystywał jej na czcze plotkowanie, ale poświęcał ją na czytanie książki Prema-wiwarta, napisanej przez Śri Dżagadanandę, bliskiego towarzysza Śri Gaurasundary.

Więcej…
 
Mój śiksza guru i prija bandhu Drukuj Email
 Zapraszamy do ściągnięcia nowej książki w języku polskim, pt: "MÓJ ŚIKSZA GURU I PRIJA-BANDHU".
 
Ratha-yatra Historia i przesłanie Drukuj Email
 Zapraszamy do ściągnięcia nowej książki w języku polskim, pt: "Ratha-yatra historia i przesłanie".
 
Być kontrolowanym przez miłość Drukuj Email
Śrila Bhaktivedanta Narayana Maharaja

W TYM ŚWIECIE NIE MA SZCZĘŚCIA

Wiemy, że każdy chce być szczęśliwy. Wszystkie żywe istoty chcą szczęścia, ale ten świat jest tak skonstruowany, że nikt nigdy nie będzie tu szczęśliwy. Nie możemy być szczęśliwi. Powinniśmy zdać sobie z tego sprawę, że tutaj, w tym świecie, nie ma szczęścia i nie ma spokoju.

Nawet, jeśli człowiek jest zdrowy, posiada wszystkie udogodnienia do bycia szczęśliwym, to ciągle ma jakieś problemy, niebezpieczne choroby, które go niepokoją. Możemy nie być słabi, dopóki jesteśmy młodzi, ale wiele chorób pojawi się, kiedy tylko zaczynamy się starzeć. Nawet, jeśli ktoś nie posiada żadnych chorób, to ma wiele innych problemów. Jego żona może zachorować, inny krewny lub przyjaciel może mieć raka, gruźlicę albo ktoś inny może zachorować na inną chorobę lub mieć inny problem.

Więcej…